Ekozel Organik Kuru Elma 100g

Ekozel Organik Kuru Elma 100g

Marka : Ekozel
Fiyat : 26,00 TRY(KDV Dahil)
:

Ekozel markalı organik kuru elmamız Amasya'nın yüksek rakımlı dağ köylerinden üretim aşamasında herhangi bir kimyasal girdi kulllanılmadan, doğayla dost bir biçimde üretilip daha sonra hasat aşamasında el emeği, göz nuru ile toplanıp güneşte doğal yöntemlerle kurutulup en doğal haliyle organik ürün tüketicilerine ulaştırılıyor.

Elma gülgiller (Rosaceae) familyasından kültürü yapılan bir meyve türü.

Eskide "alma" diye bilinen adının, meyvenin rengi olan "al" (kırmızı)'dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Kuzey Anadolu'da, Güney Kafkaslar 1, Rusya'nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan'nın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı sanılmaktadır. 2 Tür, bütün dünyaya Orta Asya'dan yayılmıştır. Besin değeri çok yüksek olan bir meyvesi vardır. Tarih boyunca kültür çalışmalarıyla 1000 farklı elma çeşidi üretildiği tahmin edilmektedir.

Meyve çeşitleri içerisinde elma büyük bir yer tutmaktadır. Bu kadar önemli olan elmanın tarihsel gelişimine bakarsak: Elmanın anavatanının Güney Kafkaslar olduğu tarihi bilgiler arasındadır. Kültürü bu kadar eski olmasına rağmen çeşit kavramı ve çeşitlerin adlandırılması 13.yy’a dayanmaktadır. Anadolu’ya girişi ise haçlı seferleriyle olmuştur.