Ekozel Organik Kuru Hurma 250g

Ekozel Organik Kuru Hurma 250g

Marka : Ekozel
Fiyat : 26,90 TRY(KDV Dahil)
:

Hurma palmiyegiller familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türüdür. Palmiyeler gibi tropikal, ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir. Ağacın pürüzlü gövdesi gri ağırlıklı kahverengi gibidir.

 

Hurmanın anavatanının Basra körfezi dolayındaki bölge olduğu kabul edilir. 5000 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Buradan doğuda Pakistan ile Hindistan’a batıda ise Amerika’ya kadar yayılmıştır. Mezopotamya'nın en tatlı halawasi ve İran Körfezi'nin kaleshi en iyi hurmalardan sayılıyor. 

Taze şekilde tüketilebilen meyveyi kurutulmuş şekilde de temin etmek mümkündür.

Hurma yetiştiriciliğinin yapıldığı ülkelerde olgunlaşmamış hurmalar yemek içerisinde kullanılır, çekirdekler ise su içerisinde bekletilerek şişirildikten sonra öğütülür ve hayvanlara yem olarak verilir. Olgunlaşmış meyveler ise taze şekilde tatlı yapımında ve pastalarda değerlendirilir.

Günümüzde en çok hurma meyvesi üreten ülkeler İran ve Irak’tır. Afganistan, Hindistan, Pakistan, Arabistan ve İsrail'de de hurma üretimi yapılıyor. Ancak hurma meyvesinin lezzetli ve kaliteli olması için yüksek sıcaklık olması yeterli değildir. Ağacın ihtiyaç duyduğu suyu temin edebilmesi için, toprakta mutlaka su kaynağı bulunmalıdır.

Hurma ağacı yetiştirebilmek için hurma çekirdeğinin iki gün kadar ılık suda bekletilmesi gerekir. Bekleme süresi sayesinde çekirdek beslenir ve plastik bir kaba alınarak çimlenmesi beklenir. Çimlenme gerçekleştikten sonra saksı içerisindeki toprağa, yaklaşık 20 cm derine gömülür ve saksının altı delinir. İlk yapraklar 15 gün içerisinde oluşur ancak fidanın ilk yılında çok yüksek ısıya maruz kalmaması gerekir.