Organik Mısır

Mısır, buğdaygiller ailesine aittir. Mısırın anavatanı Güney ve Orta Amerika olduğu düşünülüyor. En eski mısır koçanı 5000 yıllık ve Meksika’da bulunmuştur. Mısırda bol miktarda karbonhidrat ve bileşiminde de su,mineral protein barındırır. Yağ bakımından zengin bir bitkidir. 

Mısır Türkiye’de yılda iki kez hasadı yapılabilen nadir bitkilerdendir.Mısır ve mısırdan elde ettiğimiz gıda ihtiyacımızın dışında, antibiyotik, aspirin ve diğer ilaçlarda da mısır kullanılmaktadır. Sanayide ise otomotiv sektöründe, kağıt yapımında, tutkalda, boyada, cilada ve tekstilde kullanılmaktadır. Kullanım alanın bu kadar fazla olması mısır üretiminde genetiği değiştirilmiş tohumların ve kimyasal ilaçların kullanılmasına sebep olmuştur.

Her gıda ürününde olduğu gibi kimyasal ilaçlamaya maruz kalmamış topraklarda, zararlılarla mücadelede kimyasal ürünler kullanılmamış organik mısır tüketmek sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır.

Mısır günümüzde en çok ta çerez olarak patlamış mısır (mısır patlağı) olarak tüketilmektedir. Patlamış mısır yapmak için tercih edilen mısır türü “cin mısır” olarak geçmektedir.Tardaş Egenin markalı Organik Cin Mısır ile kendiniz ve aileniz için sağlıklı patlamış mısır hazırlayabilir ya da kavurarak tüketebilirsiniz.

Organik Mısır alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus üretici firmanın “Organik Tarım Sertifikası” sahip olmasıdır. Herşeybiorganik’te tüm ürünlerimizde olduğu gibi patlamış mısır için satın alacağınız Organik Cin Mısır yetkili firmalar tarafından “Organik Tarım Müteşebbis Sertifikasına” sahiptir.

Herşeybiorganik’ten alacağınız Organik Mısır, Türkiye’nin organik tarım mevzuatına uygun olarak %100 organik tohum ekilerek yetiştirilmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR