Sonraki Sayfa
Kalan ürün sayısı : 49
1 2 3 >

Süper Gıdalar

Organik gıdalar kimyasal girdi bulunmayan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontorüllü ve sertifikalı olan ürünlerdir. Organik üretimde temel besin maddelerinin yanı sıra matcha, kakao, hindistan cevizi yağı, keten tohumu, zerdaçal tozu gibi birçok ürün daha organik olarak üretilmektedir. Bu ürünler sadece yiyecek ve içeceklerde değil, farklı kullanım alanları için de uygundur. Özellikle kimyasal içermeyen ürünlerle cilt temizliği, saç bakımı, maske yapanlar tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde organik ürünlerle bakım yapanların sayısının artmasıyla Herseybiorganik, Süper Gıdaları ortaya çıkarmıştır. Yiyeceklere ve içeceklere lezzet veren, saç ve cilt bakımları yapabileceğiniz o süper gıdalardan birkaçına birlikte göz atalım.

 

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

 

Kayıtlara geçmiş en eski bitkisel yağlardan biri de hindistan cevizi yağıdır. Antik çağlardan günümüze kadar ulaşmış bu yağın birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle mutfakta kek, tatlı ve pasta gibi kullanım alanları olan bu ürünün ayrıca hindistan cevizi unu, hindistan cevizi sütü, unu gibi birçok farklı formda çeşitleri bulunmaktadır.

Hindistan cevizi yağı cilt bakımı ve makyaj temizliği gibi kişisel bakımda da kullanılan bir üründür. Bu ürün adeta kimyasal içeren ürünleri kullanmak istemeyenler için mucize niteliğindedir. Öyle ki tırnak ve saç bakımında da kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı vücuda sürüldüğünde sizi güneş ışınları olarak bilinen ultraviyole ışınlardan korur. Bu da cildinizdeki kırışıklanmanın, kahverengi lekelerin önüne geçerek cilt kanseri riskini azaltır. Ayrıca hızlı emilebilen ve yakılan kalorinin miktarını arttırabilen bir özelliğe sahip olan hindistan cevizi kilo vermek isteyenlerin de tercih ettiği ürünlerin ilk sıralarında yer alır. Herseybiorganik’te organik forma üretilen hindistan cevizi yağı ve farklı formlarını bulabilirsiniz.

 

Matcha Tozu Nasıl Kullanılır?

 

Matcha tozu antioksidan dolu, yaşlanma karşıtı bir üründür. İçeriğinde çeşitli vitaminler ve mineraller barındıran bu yeşil toz, birçok bitki çayının popülerliğini de elinden almıştır. Japan Matcha çayı olarak da bilenen matcha tozu, matcha kek, mathca latte, smoothie gibi birçok yiyecek ve içeceğe katılabilmektedir. Ancak yine de en çok tercih edilen formu matcha tea’dir.

Matcha çayı diğer bitki çaylarından farklı hazırlanır ve demleme gerektirmez. 1 çay kaşığı matcha tozunu kupaya döküp, birkaç damla sıcak suyla karıştırdığınızda topaklanması önleyebilirsiniz. Daha sonra tercihe göre sıcak su veya sıcak sütle içilebilir kıvama getirebilirsiniz. İçeceğinizi bambu karıştırıcı ile karıştırdığınızda matchanın o eşsiz aromasını daha da ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Kakaonun Faydaları Nelerdir?

 

Kakao hücrelerin yenilenmesini destekleyen flavonidi adı verilen bir madde bakımından oldukça zengindir. Bu madde aynı zamanda sinir hücrelerinin de iyi çalışmasını sağlar. Yani kakao beyin sağlığı açısından da yararlıdır. Kakao ne kadar iyi ise beyin de o kadar sağlıklı ve hızlı çalışır. Aradığınız kaliteli ve organik kakao tozunu veya parçacıklarını Herseybiorganik’te bulabilirsiniz.

 

Kakao, kan düzeyini stabil tuttuğu için yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının da önüne geçmeye yardımcı olur. Modern dünyada ise kakao, yorgunluk için oldukça tavsiye edilen ürünler arasındadır. Depresyon ve stresi azaltır. Vücuttaki mutluluk hormonunu arttıran kakao doğal bir antideprasandır.

 

‘Süper gıdalar’ besleyici değerleri çok yüksek olan, antioksidan ve diğer anti-yaşlanma özelliklerine sahip gıdalardır. Süper gıdalar düzenli tüketildiği takdirde, kronik hastalıkları önlemenize ve gün boyu daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Hem tok tutan hem de besleyici özelliği çok fazla olan bu yiyeceklerle beslenme ve yaşam stilinizi değiştirebilirsiniz. Süper gıdalar ayrıca, yüksek doz besin sağlayarak vücudunuzun çalışma yeteneğini optimize etmesini sağlar.

 

Süper gıdalar nelerdir?

Matcha, avokado, spirulina, Hindistan cevizi ve Hindistan cevizi yağı, yaban mersini, chia tohumu, keten tohumu, goji berry, kinoa, karabuğday, yeşil çay, zencefil, zerdeçal, buğday çimi, sarımsak, kakao…

Bu süper gıdalardan bazılarını yakından tanıyalım:

Spirulina

Spirulina, tuzlu ve tropik sularda yetişen bir bakteriden üretiliyor. Bu mavi yeşil yosun, yüksek oranda protein, doğal demir, B vitamini ve beta karoten dahil birçok vitamin ve mineral içerir. Antioksidanlar, esansiyel amino asitler, klorofil ve phycocyanobilin (fikosiyanin) içeren spirulina, vegan diyetlerinde yaygın olarak yer alır. Bilimsel çalışmalar spirulinanın pek çok hastalığa iyi geldiğini, antikanser, antiviral ve antialerjik etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Spirulina çoğunlukla toz formunda bulunur. Smoothie içecekleri hazırlarken kullanabilir ya da kaselerinizin üzerine serperek de tüketebilirsiniz.

Avokado

Avokado, içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile sağlık için son derece faydalı bir meyvedir. Vücudun yağda çözünür vitaminleri emmesine yardımcı olur. Avokado ayrıca kolesterol ve kan trigliserit seviyelerini dengeler. İçeriğinde bulunan çok sayıda antioksidan sayesinde kanseri önlemeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler. Avokado ayrıca lutein, fenolik maddeler, antioksidanlar ve fitosteroller gibi fitokimyasallar da içerir. Yağ asitleri bakımından zengin olması yağda çözünen vitaminlerden ve fitokimyasallardan biyoyararlanımı arttırmaktadır. Göz, cilt ve saç sağlığı için faydalı bir meyve olan avokado, B, C, E, K vitaminleri ile potasyum içerir. Lifli yapısıyla tok tutar. Salata kaselerinize ekleyebilir, smoothie içeceklerinizi hazırlarken kullanabilirsiniz.

Chia tohumu

Chia tohumu, sağlık etkileri bilimsel çalışmalarca kanıtlanmış işlevsel besin bileşenlerinden diyet posası, n-3 yağ asidi, protein ve antioksidanları yüksek miktarda içeren bir besindir. Chia tohumu (100 g) 16 – 20 g protein, 30 – 38 g yağ, 18 – 20 g n-3 yağ asidi, 34 – 40 g toplam diyet posası içerir. Güçlü bir lif ve antioksidan kaynağıdır. İltihap giderici, enerji arttırıcı ve sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği vardır. Bazı kanser türlerinden koruduğuna dair çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Ayrıca, kalp, kemik, diş ve cilt sağlığına iyi gelir, yaşlanmayı geciktirir. Düzenli chia tohumu tüketmenin diyabet riskini azalttığına dair çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Chia tohumunun oluşturduğu jelin, ticari kıvam arttırıcı olarak kullanılan guar gum; jelatinle kıyaslandığında daha iyi su tutma, yağ tutma ve emülsiyon stabilizasyonu sağlama özelliklerine sahip olduğu belirtilmektedir. Yoğurdunuza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Yaban mersini

Fundagiller familyasından bir yemiş olan yaban mersinin tazesi mor-mavi arası bir renge sahip iken kurusu ise siyah üzüme benzer. Yaban mersini antioksidan içeriği en yüksek meyvedir. Gece körlüğü, gözlerde kamaşma, görme bozuklukları gibi sağlık sorunlarına karşı kullanılır. ABD ve Avrupa’da özellikle idrar yolu enfeksiyonları ve sistit tedavisinde doktorlar tarafından tavsiye edilen yaban mersini bunun yanı sıra kan şekeri ve kolesterolü düşürür. Louisville Unversity Brown Kanser Merkezi’nde yapılan bir çalışmada yaban mersini tozu kullanılarak meme kanserli farelere tedavide tümör hacmini %40 azalttığı bulunmuştur. Yaban mersini meyvesini taze ya da kurutulmuş olarak tüketilebilir, kurutulmuş meyvesinin çayını da yapabilirsiniz.

Zerdeçal

Hindistan safranı olarak da bilinen zerdeçal, besin değerleri bakımından oldukça zengindir. Bol miktarda potasyum, demir, manganez mineralleri, C vitamini ve B6 vitamini içerir. Zerdeçal ayrıca mide ekşimesi, mide ağrısı, Crohn hastalığı, kabızlık, safra kesesi hastalığı, kolesterol ve bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Pek çok hastalıktan koruma özelliği vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Pek çok hastalığa neden olan inflamasyona (iltihap) iyi gelir. Günümüzde zerdeçal iltihap gelişimini önleyen besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Mide, karaciğer ve safra kesesi problemleri, kanser ve diğer sağlık sorunlarının çözümüne olan olumlu etkileri nedeniyle özellikle destekleyici olarak tavsiye edilmektedir. Taze ya da toz olarak, pişmesine yakın iken yemeklerinize ekleyebilir ya da yoğurdunuzun içinde tüketebilirsiniz. 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR