Organik Zeytin

 

Türkiye’de zeytin tarımı Marmara, Ege, Akdeniz, Karadenize kıyı olan ve birkaç Anadolu illerinde yapılmaktadır. Ülkemizde TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre, 171 milyondan fazla zeytin ağacının bulunduğu ve ortalama 1.700.000 ton zeytin üretimi ile dünyanın en önemli zeytin üreticisi ülkeleri arasında bulunmaktayız. 

 

Ülkemizde zeytin yetiştirici geleneksel yöntemlerle zeytin yetiştiriyor olsalarda artık dünyada olduğu gibi Türkiye’de de modern dikim sistemlerine geçişi büyük bir hızla gerçekleştirmektedirler. 

 

Sağlık açısından insan beslenmesinde çok önemli bir ürün olan zeytine dünyada ve ülkemizde oldukça talep görmektedir. Son zamanlarda pek çok ülke çevrenin korunması konusundaki duyarlılıkları ve sağlıklı beslenmeye yönelik tercihleri giderek yaygınlaşmakta organik zeytin ve zeytinyağına olan talep her geçen gün artmaktadır. İnsan sağlığı için yararlı bileşenler bulunduran organik zeytinler doğal yöntemlerle işlenmektedir. 

 

Konvansiyonel tarımda günü kurtarmak için çabalayan çiftçiler üretimlerinde kimyasal gübre kullanarak organik maddeli topraklara ciddi oranda zarar vermektedirler. Organik tarım yapan çiftçiler ise toprağın aşınmasına yol açan güçlü kimyasalları kullanmak yerine gelecek nesiller için toprak verimliliğini ve sağlığını sürdürürler.

 

Topraktaki organik maddelerin oluşması va bu oluşumun devamlılığının sağlayan sürdürülebilir organik tarım, iklim değişikliği, çoraklaşma, erozyon, çevre ve hava kirliliği gibi tehditlerle başa çıkabilir.

 

Çeşit fazlalığı ile tüketiciye avantaj sağlayan zeytin kahvaltıda en vazgeçilmez ürünler arasında gelmektedir. Faydaları ve çeşitli olmasından dolayı farklı damak tatları sayesinde lezzet olarak geniş kitlelere hitap etmektedir. 

 

Organik Zeytin Nasıl Seçilir?

 

Organik zeytin alırken üretim şekli ve hangi malzemelerin kullanıldığını bildiğiniz markaları tercih etmeniz sağlığınız açısından daha doğru olur. Açık zeytin alırken görünüşünden ziyade tadına ve içeriğine önem vermeniz gerekmektedir. Genelde açık zeytinlerde renklendirici maddeler bulunma ihtimali yüksektir bu durumda sizin sağlığınızı tehlikeye atabilir. Paketli organik zeytinleri tercih etmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.  Zeytin ve çeşitlerine en çok kahvaltı sofralarında rastlarız. Sayısız faydası olan doğanın en lezzetli besinlerinden birisi olan organik zeytinin organik olup olmadığını anlamak için dikkat edeceğiniz birkaç püf noktası bulunmaktadır. Organik zeytin seçerken zeytinin;

  • acımtırak bir tadı olmalıdır.
  • doğal olarak üretilen zeytinler suya atıldığında rengi çıkmaz.
  • organik zeytini çekirdeğinden ayırmak zordur. Organik zeytinler kendi öz yağı ile korunur. 
 

Organik Zeytinin Faydaları Nelerdir?

 

Zeytin uzun yıllardır tüketilen bir besin kaynağıdır. Çokça tüketilen zeytinin faydaları da fazladır. Organik zeytinin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Organik zeytinin besleyici değeri oldukça yüksektir.
  • Organik zeytinde yüksek oranda protein, A,C,E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, bitkisel yağ ve magnezyum gibi mineraller içerir.
  • Organik zeytin kalp ve damar sağlığınızın korunmasına yardımcı olur.
  • Organik zeytini düzenli tükettiğinizde sindirim ve bağışıklık sisteminizin işlevini düzenler.
  • Küçük yaştaki çocuklarda organik zeytin tüketimi kemik gelişimlerine gözle görülür oranda fayda sağladığı belirtilmektedir. 
  • Organik zeytini düzenli tükettiğinizde içeriğinde yüksek oranda bulunan E vitamini sayesinde cildiniz parlak ve sağlıklı görünecektir. 
 

Organik Zeytin Çeşitleri?

 

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi organik zeytinin de çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlilik sayesinde tüketici kitlesi oldukça geniştir. Organik tarım yöntemleriyle üretilen organik zeytin çeşitlerini organik siyah zeytin, organik çizik pembe zeytin, organik yeşil zeytin olmak üzere üç çeşit olarak sınıflandırabiliriz.

 

Organik siyah zeytin; üretim payının büyük çoğunluğu ege bölgesi olan organik metotlarla üretilen zeytin ağaçlarından üretilmektedir. 

 

Organik çizik pembe zeytin; Datça’da organik metotlarla yetiştirilmektedir. Bu zeytin türü ayvalık türü organik zeytin olarakta bilinmektedir. Organik çizik pembe zeytini salamura olarakta hazırlanabilir. Dilerseniz kahvaltıda dilerseniz salatalarınız da tercih edebilirsiniz.

 

Organik yeşil zeytin; Ülkemizde kahvaltılarda en çok tercih edilen zeytin türüdür. Organik ağaçlardan toplanan organik zeytinler çizilir salamura olarak hazırlanıp tüketiciye satışa sunulur.


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR