Ekozel Organik Kuru İncir 250g

Ekozel Organik Kuru İncir 250g

Marka : Ekozel
Fiyat : 23,90 TRY(KDV Dahil)
:

Organik kuru incirimiz Aydın'ın yüksek rakımlı dağ köylerinden üretim aşamasında herhangi bir kimyasal girdi kullanılmadan, doğayla dost bir biçimde üretilip daha sonra hasat aşamasında el emeği, göz nuru ile toplanıp güneşte doğal yöntemlerle kurutulup en doğal haliyle organik ürün tüketicilerine ulaştırılıyor.

 

İncir ağacı tabiat ananın mucizelerinden biridir. Lezzetine doyum olmayan meyvesiyle, binlerce yıldır bıkıp usanmadan ödüllendirmektedir. Kuşaklar boyunca hep bolluğun ve bereketin simgesi olarak görülmüştür.

Eski Yunan Uygarlığı’nda incir yaprağından örülmüş taçlar, doğurganlığın sembolü olarak gururla taşınmıştır. Yüzyıllar boyunca incir yaprağı hediye etmek, karşı tarafı ödüllendirmek olarak kabul edilmiştir. İncirin insan için taşıdığı önem o kadar büyük olmuştur ki, kutsal kaynaklarda incirden cennet meyvesi olarak bahsedilmiştir.

M.Ö. 484 yılında Herodotos tarafından yazılan kaynak, Anadolu'da incir kültürünün insanlık kültürü kadar eski olduğunu, kültür meyveleri içinde, en eski gelişme tarihine sahip meyvenin incir meyvesi olduğunu bildirmektedir.

İncir, eski Yunan ve Mısır Uygarlıklarında verimlilik sembolü olarak kabul edilmektedir.

Eski Yunanlılarda incir yapraklarının "onur verici bir hediye" olarak kabul edilmesi, olimpiyatlarda kazanan atletlere yemeleri için incir meyvesi verilmesi ve başlarına incir yaprağından örülmüş taç giydirilmesi, incir ağacının aşırı doğurganlık anlamına gelmesi, incir kültürünün daha temiz bir ahlakın yol göstericisi olarak belirlenmesi, bunun bir örneğidir.

Sümerler ve eski Mısırlılar zamanında da yetiştirildiği bilinse de, Anadolu toprakları incirin anavatanı olarak kabul edilmektedir. Tarihçi Herodot, MÖ 484 yılında Anadolu’da yetişen enfes incirlerden övgüyle söz etmektedir. İncirin botanik bilimindeki ismi olan “Ficus Carica” da, Ege Bölgesi’ndeki antik yerleşim alanı “Caria”dan gelmektedir. İncir, daha sonra Anadolu topraklarından Orta Doğu, Hindistan ve Çin’e yayılmış, dünya çapında tanınır hale gelmiştir. 

İncir ağaçları dişi ve erkek ağaçlardan oluşmaktadır. Dişi ağaçların meyveleri oldukça büyük ve çok fazla olurken erkek ağaçların meyveleri ise küçük ve daha azdır.

Aydın iline has bir meyve olan incir, ilin simgesi durumuna gelmiştir. Türkiye'nin ihraç ettiği incirin % 65’i Aydın’da üretilmektedir. Aydın, kaliteli incir üretimi ve kapasite üstünlüğü ile Ege bölgesinde incir üretiminde ilk sıradadır. İncir, yetiştirme açısından en uygun koşulları Menderes havzası ve Aydın'ın dağ köylerinden bulmuştur. Çeşit ve üretim zenginliği ile Aydın tarımı ve ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Aydın özellikle sahip olduğu mikro klima sebebiyle Türkiye'nin ve dünyanın en kaliteli kuru incirlerini üretmektedir.

İncir kuru incir ve yaş incir dışından reçel, pekmez, marmalet vs. mamül ürün yapılarakta tüketilmektendir.