FİLTRE KAHVE

filtre kahve

Filtre Kahve

 

Filtre kahve, günümüzde en çok tüketilen kahve çeşitlerinden biridir. Kahve severler tarafından çok fazla sevilen ve tüketilen bu içecek türünün, enerji vermesi ve lezzetli olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olması sebebiyle sağlığımıza olumlu katkıları bulunduğu için filtre kahveler insanlar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

 

Filtre Kahve Nedir ve Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

 

Filtre kahvelerin, tercih edilmesinin en büyük sebebi yeni nesil kahve dükkanlarının açılması olmuştur. Günümüzde ise sıkça tercih edilmesinin sebebi ev, iş yeri, ofis gibi alanlarda bulunan kahve mekanlarının veya french press ürünlerinin yaygınlaşması kahve severlerin gözdesi olmasında en büyük rolü oynamıştır.

 

Peki nedir bu filtre kahve neden bu kadar çok seviliyor; dediğinizi duyar gibiyiz, aslında çok basit bir demleme yöntemi bulunan filtre kahveler öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suya demlenmesi ile elde ediliyor.

 

Son yıllarda ülkemizde gelişen kahve kültürüyle beraber kullanımı oldukça fazla artan filtre kahveyi daha önce denediniz mi? Eğer daha önce herhangi filtre kahve tüketmediyseniz veya kahveniz tükendiyse demlemeniz için çok lezzetli ve güzel bir kahvemiz var aşağıdaki kahve görseline tıklayıp kafeini yüksek filtre kahve çeşitlerimizden satın alabilirsiniz.

 

 

Filtre kahve nasıl yapılır; aslında çok basit bir demleme şekli vardır, öğütülmüş kahve 

çekirdekleri sıcak su ile birleşmesiyle elde edilir.

 

Neden filtre kahve denir; filtre kahve denmesinin sebebi metal veya kağıt filtreden süzülüp posasının ayrıştırılmasından kaynaklıdır. Süzülüp ayrıştırılan filtre kahve çeşitleri daha içilebilir bir kıvama gelmektedir. Eğer filtre kahve makineniz yok ise french press ile de filtre kahveyi demleyebilirsiniz.

 

French press nedir? Dediğinizi duyar gibiyiz aşağıda bulunan görseldeki ürüne french press denir.

Peki french press ile filtre kahve nasıl demlenir? İlk önce sıcak su ısıtmanız gerekir sonrasındaysa sıcak suyu resimde gördüğünüz french press’e doldurup içine kahveyi ekleyip iki üç saniye karıştırmanız gerekiyor. Ancak dikkat etmeniz gereken şey french press’in içinde bulunan çubuğu bastırmamak olmalıdır, çünkü kahvenin önce biraz dinlenip demlenmesi sağlanmalıdır. Sonrasındaysa beş veya altı dakika dinlenen kahvenizini pressleyip kahvenizi içilebilir bir hale getirebilirsiniz.

 

Filtre kahve sağlıklı mıdır?

Yoğun ve sert olması nedeniyle espresso veya hazır kahve tercih etmiyor olabilirsiniz. Peki neden filtre kahve tüketmeliyim diye soruyorsanız cevabı burada. Filtre kahve birçok karışımla damak zevkinize uygun “şekerli, şekersiz süt veya aromalar” ekleyerek hazırlanabilir. Gün aşırı içtiğiniz, bir fincan filtre kahve sizi karaciğer kanseri riskine karşı korur. Ayrıca idrarınızı söktürücü özelliği sayesinde, hasta olduğunuz dönemlerde vücudunuzdaki zararlı mikropların dışarıya atılmasına yardımcı olur ve son olarak yapılan araştırmalara göre kalp hastalıklarına ve alzheimer'ı önleyerek sağlığımıza önemli katkıları bulunmaktadır.

Filtre Kahve Zayıflatır mı?

Filtre kahve kafein içermesi sebebiyle düzenli olarak tüketilmesi halinde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Metabolizmanızın hızlanmasının faydası ise enerji yakımının artarmasına ve kalori harcamanıza yardımcı olur. Özellikle diyet yapanlar için yağ yakımı önemlidir çünkü kilo vermeleri kolaylaşır, sıradan bireylerde ise kilo kontrolü sağlanır. Bu sebeple kafeini yüksek kahve içmek gerekmektedir.

 

Filtre Kahve Enerji Verir Mi?

Eğer yoğun bir tempoda çalışıyorsanız, zaman zaman dikkat dağınıklığı ve enerji kaybı oluşması kaçınılmaz oluyor. Yüksek kafeinli kahve çeşitlerimizden tercih ederseniz odaklanma sorunu ve enerji kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Filtre Kahve Uyku Açar mı?

Sabah kalktıktan sonra uykunuzu açmakta zorlanıyor veya gün içerisinde uykunuz geliyorsa filtre kahve çeşitlerinden tüketerek uykunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz. 

Filtre Kahve Fiyatları

Filtre kahve fiyatları kahvenin çekirdeğinin kalitesine göre değişmektedir. Burada önemli olan aslında kahvenin fiyatı değil sizi tatmin etmesidir. Çünkü piyasada 20-30 tl’den, 4 bin tl’ye kadar bulunabiliyor tercih ettiğiniz kahve sizin damak zevkinize uyuyorsa beklentilerinizi karşılayacaktır.


 
Etiketler: filtre kahve
Kasım 26, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR