1

Organik Yumurta

 

Kimyasal ilaçlar kullanmadan üretimden tüketime kadar her aşaması kontrol altında olan ve aşamalar sonucunda sertifikalandırılan tarımsal üretim yöntemi organik tarım olarak tanımlanmaktadır. Doğal dengeyi koruyup değiştirmeden tüketiciler için sağlıklı ürünler organik tarımla üretilmektedir. Organik ürün olarak yetiştirilen organik ürünlerden bir tanesi organik yumurta ürünüdür.

 

Organik ürünlerin üretiminde renklendiriciler, böcek ilaçları, yabani ot ilaçları, antibiyotikler, yapay gübreler, koruyucular, büyüme hormonları ve kimyasal ambalaj malzemeleri kullanılmamaktadır. 

 

Türkiye’de son yıllarda organik gıda üretimi hızla gelişmiştir. Ülkemiz konumu, toprağı ve sahip olduğu iklim nedeniyle organik tarım potansiyeli en yüksek olan ülkeler arasında bulunmaktadır. Organik tarım günümüzde 200’den fazla ürün çeşidine sahip büyük bir gıda sektörüne dönüşmüştür. Organik gıda denildiğinde ilk akla gelen ürünlerden biri organik yumurtadır. Organik yumurta tüketicilerin bilinç düzeylerinin artmasıyla, yumurta kalitesine çok daha fazla önem vererek beslenmeleri için tercih edilen bir besin kaynağıdır.

 

Tüketicilerin organik ürünleri tercih etmelerinde üç temel faktör bulunmaktadır. Bu faktörler; insan sağlığı, çevresel duyarlılık ve ürün özellikleridir. 

 

Organik Yumurta Tüketimi

 

Halk sağlığı ve güvenliği için organik yumurta üretimi ve tüketimi büyük önem taşımaktadır. Tüketiciler sağlıklı beslenmeyi tercih ettiklerinde tükettikleri gıda ürünlerinin başında organik yumurta tüketimi yer almaktadır. Aynı zamanda beslenme uzmanlarının yetişkin bireyler ve çocukların yumurta tüketimini teşvik eden açıklamalarıyla birlikte aileler organik yumurta tüketimine önem vermektedirler. 

                                                                          

En az dört çeşit yumurta olduğu bilinmektedir. Bunlar endüstriyel, gezen, organik yumurta ve ekolojik yumurta çeşitleridir.

 

Endüstriyel yumurta; küçük kafelerde kesif yemle beslenen tavukların ürettikleri yumurtalardır. Bu tarz üretimle üretilen yumurtalar sonucunda karbon ayak izi oldukça büyüktür. Tüketici için en ucuz yumurta çeşididir ve kesif yemlerden gelen zehirler ve antibiyotiklere maruz kalınmaktadır. Ayrıca omega 3 ve CLA oranı da bu yumurta çeşidinde az miktarda bulunmaktadır. 

 

Gezen tavuk yumurtası; bazı üreticiler tavukları kesif yemlerle beslerken bazıları merada otlatmayı tercih eder, gezen tavukların refahı kafestekilerine göre daha iyidir. Merada otlayan tavukların omega 3 ve CLA oranları daha yüksektir.

 

Organik yumurta; tavuklar gezebileceği bir alana sahiptir. Organik yumurta üreticileri yumurtaları organik sertifika almak zorundadırlar. Kullandıkları yemler sertifikalı organik yemlerdir. Omega 3 ve CLA oranları diğer iki yumurtaya göre yüksektir.

 

Ekolojik yumurta; tavuklar kesif yem yerine merada beslenirler. Endüstriyel yetiştiriciliğe göre daha az verimlidir. Yumurta omega 3 ve CLA içermektedir.

 

Yumurtanın Besin Değer

 1.       63 kalori
 2.       4 gr yağ
 3.       32.6 mg omega 3 yağ asidi
 4.       505 mg omega 6 yağ asidi
 5.       110 mg kolin
 6.       33.4 gram su
 7.       186 mg kolesterol (günlük ihtiyacın %62'si)
 8.       5.5 gr protein (günlük ihtiyacın %11'i)
 9.       214 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %4'ü)
 10.       15.4 IU D vitamini (günlük ihtiyacın %4'ü)
 11.       0.4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %2'si)
 12.       0.2 mg riboflavin (günlük ihtiyacın %2'si)
 13.       0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %3'ü)
 14.       20.7 mcg folat (günlük ihtiyacın %5'i)
 15.       0.6 mcg B12 vitamini (günlük ihtiyacın %9'u)
 16.       23.3 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2'si)
 17.       0.8 mg demir (günlük ihtiyacın %4'ü)
 18.       5.3 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %1'i)
 19.       84 mg fosfor (günlük ihtiyacın %8'i)
 20.       59 mg potasyum (günlük ihtiyacın %2'si)
 21.       61.6 mg sodyum (günlük ihtiyacın %3'ü)
 22.       0.5 mg çinko (günlük ihtiyacın %3'ü)
 23.       13.9 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %20'si) içerir.